בלנדר תוכנת תלת מימד

בלנדר תוכנת תלת מימד

בלנדר היא חלק מחבילת Blender 3d Suite. זו תוכנת תלת מימד המבוססת קוד פתוח ובנויה על python המובילה בתחומה בעולם. בתוכנה משתמשים בכל תחום אפשרי הדורש גרפיקה תלת מימדית:
הדמיות תלת מימד לאדריכלות, עיצוב תעשייתי, עיצוב מוצר, עיצוב תכשיטים, עיצוב אריזות, בניית Assets למשחקי מחשב, בניית דמויות סרטוני וסרטי אנימציה באורך מלא.
מאז הופעתה בסוף שנות ה-90 של המאה ה-20, בלנדר הלכה ותפסה את מקומה לצידן של תוכנות מסחריות כמו Maya ו-3d studio Max ואחרות מהדרג השני והשלישי. היכולות המדהימות שלה הפכו אותה לכלי אמין שהוכיח את עצמו בכל העולם, ועבור אולפני אנימציה ו-VFX, חברות הדמיה, חברות משחקים, ותלתיסטים עצמאיים היא הפכה לכלי מועדף כיוון שהיא לא עולה דבר! בנטפליקס ניתן למצוא סרט אנימציה באורך מלא שהופק באמצעות Blender, חברת Sony השתמשה בבלנדר באחד מהמשחקים שלה לקונסולת פלייסטיישן, ואפילו כאן בישראל, סטודיו פיצ'י פוי המוכר, הפיק עבור קוקה קולה סרטון פרסומת באמצעות בלנדר.
בלנדר נמצאת בתהליכי פיתוח מתמידים על ידי Blender Foundation הממוקם באמסטרדם, הולנד, וגולת הכותרת לקראת סוף שנת 2018 היא גרסה 2.8 שעומדת לקראת השקה וזכתה לממשק ידידותי למשתמש בניגוד לממשק המורכב יותר שהיה לה עד גרסה זו.
לצד מנוע הרינדור הפיזיקלי המעולה שלה Cycles, בגרסה 2.8 יופיע מנוע רינדור Real Time הנקרא Eevee שממקם את בלנדר והיכולות שלה בפסגה יחד עם התוכנות המובילות בעולם.
בחבילה של בלנדר ניתן למצוא את כל הדרוש להפקה וייצור של תכנים בתלת מימד, כולל עורך וידאו בסיס פנימי, מערכת קומפוזיטינג מבוססת Nodes ועוד, כך שהתלות ברישיונות לתוכנות מסחריות כבר לא נדרשת בעולם התלת מימד.

במסגרת מערכת הקורסים של הסדנה לאמנות דיגיטלית מתקיים קורס על בלנדר 2.8, המעניק מבוא כללי בכל השדות של התחום על גבי בלנדר:

  • מידול
  • תאורה
  • קומפוזיטינג
  • אנימציה
  • חומרים
  • עריכת וידאו בסיסית
  • שילוב של תוכנות נוספות להפקה של תוצר סופי בתוכנה עבור תחומים שונים

התמחויות משניות במידול, אנימציה ושדות אחרים יוצעו בהמשך הקורסים כולל שיעורי רישום לחיזוק התפיסה המרחבית וניתוח עצמים לשיפור יכולות המידול והאנימציה.